Konečně jste po dlouhém hledání objevili byt, který by Vám naprosto vyhovovoval, ale má to háček. Koupi musíte řešit na hypoteční úvěr a byt je v družstevním vlastnictví na který nelze vložit zástavní právo a tím pádem Vám banka na něho nepůjčí.
Co s tím? Jsou nějaké možnosti jak byt koupit na hypotéku?
Ano, v určitých případech to možné je.
Ještě je potřeba si říct, že v podstatě při koupi družstevního bytu si nekupujete byt jako takový, ale kupujete si podíl v družstvu s právem nájmu k nabízenému bytu.
Z toho vyplývá, že byt nemůžete dát do zástavy, bez zástavy banka nepůjčí, protože nemá krytí na půjčené peníze. Avšak jsou možnosti, jak peníze na koupi získat. Má to své "ale".
První dotaz na makléře by měl znít, zda je možné byt převést do osobního vlastnictví? A v jakém časovém horizontu družstvo je schopné byt převést?
Toto je výboná zpráva! Pokud to možné je a družstvo je ochotné vydat potvrzení, že je možné byt do jednoho roku převést do osobního vlastnictví máte v podstatě vyhráno. Za takových podmínek jsou některé banky schopné koupi zafinancovat. Podmínkou je většinou časový horizont převoditelnosti do jednoho roku, jsou i banky, které jsou schopny akceptovat i dvouletou lhůtu.
Na koupi Vám banka poskytne tzv. předhypoteční úvěr, za podmínky, že byt do osobního vlastnictví ve stanovené lhůtě převedete. Po převodu se vloží zástavní právo na byt a úvěr se překlene na klasický hypoteční úvěr.
Nevýhodu předhypotečního úvěru můžeme vidět v tom, že v období jeho trvaní se splácí většinou pouze úrok z půjčené částky, bohužel jistina se odmazává až po překlenutí na klasický hypoteční úvěr.
To už moc dobré není. V tomto případě je pouze možnost byt koupit z vlastních zdrojů, nebo mít možnost jiné zástavy.
Jiná zástava znamená další nemovitost, na kterou si vezmete hypoteční úvěr a z peněz, co jste si půjčili, zaplatíte koupi družstevního podílu.
Může to být nějaká další nemovitost, kterou vlastníte a nemáte na ni žádnou hypotéku, nemovitost rodičů, nebo sourozence. Ale může to být problematické, protože málokdo bude ochotný dát do zástavy svoji nemovitost pro někoho jiného.
Je tu ale ještě jedna možnost, která je bohužel dražší.
Na trhu existují produkty, které se nazývají úvěrem na družstevní bydlení. Tento úvěr supluje hypoteční úvěr, ale protože banka nemá žádnou jistotu v zástavním právu, je tento úvěr cca 2x dražší, než klasická hypotéka a s kratší dobou splatnosti úvěru. Výška částky, kterou banka půjčí je zastropovaná.
I s tím se můžete potkat. Povinnost družstva vydat takové potvrzení není. Jak to udělat? V podstatě se jedná o kombinaci financování v předchozích bodech. Banka Vám bohužel v tomto případě předhypoteční úvěr neposkytne, protože nebude mít družstvem potvrzeno, že převod do jednoho, dvou let je možný.
Z toho plyne, že družstevní bydlení lze zafinancovat i úvěrem a ne vždy musí mít kupující hotovost. Je to trochu složitější, ale možné.
Naše realitní kancelář spolupracuje s odborníky z hypoteční sféry a proto, chcete - li kupovat byt v družstevním vlastnictví a nemáte financování, obraťte se na mě a doporučím Vám hypotečního makléře, který pro Vás najde tu nejvýhodnější možnost financování.
autor článku : Michal Růžička